Antoni Wit – polski dyrygent

antoni_wit1

Antoni Wit urodził się 7 lutego 1944 roku w Krakowie. Jest polskim dyrygentem, kompozytorem, prawnikiem, profesorem dyrygentury Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Od 1983 do 2000 roku był dyrektorem naczelnym i artystycznym w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia mieszczącej się w Katowicach, od 2002 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Dyrygenturę Antoni Wit studiował pod okiem H. Czyża a kompozycję u K. Pendereckiego uczęszczając do Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Dyplom otrzymał w 1967 roku. Od 1967 do 1968 roku kontynuował w Paryżu studia kompozytorskie. W 1969 roku ukończył prawo z dyplomem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki który odbył się w Berlinie w 1971 roku i zdobycie na nim II miejsca zapoczątkował jego karierę.

Antoni Wit był w latach 1974 do 1977 roku kierownikiem zespołów w Filharmonii Pomorskiej oraz od 1977 do 1983 roku Orkiestry i Krakowskiego Chóru Polskiego Radia i Telewizji. W latach 1987–1992 pracował w Orquesta Filarmónica de Gran Canaria, od 1983 do 2000 roku miał pod swoim kierownictwem Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia znajdującą się w Katowicach.

Od 1998 roku Antoni Wit pracuje jako profesor dyrygentury na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, od stycznia 2002 roku jako dyrektor naczelny oraz artystyczny w Filharmonii Narodowej.

Antoni Wit

Antoni Wit

Dyrygował na całym świecie m.in. w Europie, Stanach Zjednoczonych w Kanadzie, Meksyku w Izraelu, Brazylii oraz w Argentynie, Japonii na Tajwanie w Chinach na Nowej Zelandii, Korei Płd., Hongkongu.

Płyty które nagrał Antoni Wit sprzedały się na całym świecie w łącznym nakładzie przekraczającym 5 mln egzemplarzy. Nagrywał dla wytworni t.j. EMI, CBS, Camerata Tokyo, CD Accord, Decca Records, DUX, Pony Canyon, NVC Arts, NAXOS oraz Polskie Nagrania. Nagrania te wykonywane były głównie przy współpracy z zespołami Filharmonii Narodowej oraz NOSPR.

Jako dyrygent Orkiestry Symfonicznej oraz przy współpracy Chóru Filharmonii Narodowej nagrał 5 płyt dla wytwórni NAXOS, była to seria z dziełami Karola Szymanowskiego. Nagrano również 10 płyt z kompletem utworów Witolda Lutosławskiego oraz muzykę Krzysztofa Pendereckiego – 13 płyt. Wit wielokrotnie dyrygował oraz nagrywał utwory kompozytorów polskich t.j. Kilar, Meyer, Górecki. Na nagraniach znalazły się również utwory pochodzące ze światowej literatury do których należą interpretacje dzieł m.in. Mahlera, Straussa, Messiaena.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw wiadomość

Powered by WordPress | Designed