Carlos Kleiber

Carlos Kleiber

Carlos Kleiber (urodził się 3 lipca 1930 roku w Berlinie, zmarł 13 lipca 2004 roku w Konjšica na Słowenii. Argentyński dyrygent posiadający pochodzenie austriackie. Był synem Ericha Kleibera. Po ucieczce z nazistowskich Niemiec rodzina Kleiberów zamieszkała w Argentynie. Tam wychowywał się Karl Kleiber, któremu ojciec Erich zmienił imię na Carlos. Po wojnie studiował chemię w Szwajcarii i uzyskał tytuł doktora.

Jako dyrygent Kleiber zadebiutował w 1954 roku w Poczdamie. Za początek kariery uznaje się podjęcie współpracy z operami z Düsseldorfu w 1956 roku, w Zurychu w latach 1964-1966 oraz Stuttgarcie w latach 1966-1968. W 1966 roku na festiwalu w Edynburgu wystawił Wozzecka autorstwa Albana Berga (prapremierę prowadził w Berlinie w 1925 roku jego ojciec).

Kleiber unikał rozgłosu. Ponieważ posiadał bardzo kapryśny charakter został nazywany przez dziennikarzy „enfant terrible”. Po śmierci Karajana Kleiberowi zaproponowano posadę szefa Berlińskiej Filharmonii, którą odrzucił. Współpracował m.in. z Covent Garden także z operą w Bayreuth, również Metropolitan Opera oraz La Scalą i Filharmoniczną Wiedeńską Orkiestrą.

W 2003 roku zmarła żona dyrygenta Stanka Brezovar, która była słoweńską tancerką baletową. Kleiber zmarł po siedmiu miesiącach i został pochowany obok małżonki.
Interpretacje utworów jego autorstwa charakteryzują się niezwykłą precyzją oraz dynamiką a brzmienie orkiestry, którą dyryguje stawia go pośród najlepszych.

Bardzo cenione są wykonania utworów Beethovena – V symfonii c-moll op.67 oraz IV symfonii e-moll op.98 autorstwa Brahmsa, które wykonywał z Orkiestrą Filharmoniczną z Wiednia, również wykonanie opery Webera „Wolny strzelec” wraz z orkiestrą z Drezdna. Opery La Traviata której autorem był Verdi nagrana przez Kleibera wraz z Bavarian State Opera oraz Tristan i Izolda Wagnera, która została zrealizowana w Dreźnie wraz z Staatskapelle Dresden dla wytwórni niemieckiej DG są bardzo cenione przez wielu krytyków.

Po Carlosie Kleiberze zostało niewiele nagrań płytowych. Wiele z jego koncertów oraz przedstawień operowych wydawane są przez mniejsze wytwórnie płytowe.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw wiadomość

Powered by WordPress | Designed