Feliks Dzierżanowski

Feliks Dzierżanowski

Feliks Dzierżanowski urodził się 2 stycznia w 1890 r. w miejscowości Rostów nad Donem. Zmarł 28 stycznia w 1975 r. Był polskim dyrygentem, kompozytorem, twórcą Polskiej Kapeli Ludowej, zasłużonym w popularyzacji muzyki ludowej. Dzierżanowski był ojcem Haliny, która była pianistką, Feliksa architekta i skrzypka oraz Jadwigi.
Feliks Dzierżanowski był uzdolniony muzycznie. Już w wieku 12 lat występował publicznie dając koncerty skrzypcowe. W Moskwie uczęszczał do Konserwatorium Muzycznego kończąc klasę skrzypiec i kompozycji. Uczestniczył w walkach przeciwko bolszewikom, służył w formacjach wojskowych, które zorganizowane były przez polaków na płn. Rosji zwane Dywizją Syberyjską. Został jednak pojmany i zesłany na Syberię do Krasnojarska. Po poślubieniu Henryki Kotnowskiej w 1922 udało im się wyjechać do wolnej Polski. Po przyjeździe do kraju na krótko osiedlili się w Łodzi, a następnie już na stałe w Milanówku, gdzie mieszkali do końca życia.

Dzierżanowski był twórcą Polskiej Kapeli Ludowej (1933.) z którą zaczął regularnie występować w Polskim Radio. W miejscowości w której zamieszkał założył Prywatną Szkołę Muzyczną. Po zakończeniu wojny także w Żyrardowie oraz Grodzisku Mazowieckim (1947r). W czasie okupacji był dyrygentem amatorskiej orkiestry fabrycznej w Milanówku, jego dom bardzo często wykorzystywany był do spotkań przez młodzież, która działała w podziemnych organizacjach.

W roku 1945, kiedy zakończyła się wojna odrodzona Kapela wystąpiła w Polskim Radiu. W 1958 roku Dzierżanowski obchodził jubileusz pracy artystycznej (25-lat). Muzycy należący do jego zespołu koncertowali później w całej Polsce, odbywając w 1970 roku długie tourneè po Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.

Ten wybitny dyrygent i kompozytor ma w swojej kolekcji posiada Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, oraz nagrodę woj. warszawskiego, Złotą Odznakę za liczne zasługi dla woj. warszawskiego, która otrzymał w 1967 roku. Zgromadził on około 5 tysięcy utworów ludowych, a także własnych kompozycji.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw wiadomość

Powered by WordPress | Designed