Feliks Nowowiejski – polski dyrygent

feliks nowowiejski

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku, zmarł 18 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Był polskim kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistom-wirtuozem, organizatorem życia muzycznego i szambelanem papieskim. Uczęszczał do szkoły muzycznej znajdującej się w Świętej Lipce w latach1887-1893. Od roku1893 podjął pracę w Olsztynie w pruskiej orkiestrze należącej do pułku grenadierów. Był kompozytorem utworów dla orkiestry wojskowej oraz zespołów amatorskich. Uzyskał w Londynie w roku1898 nagrodę za kompozycję pod tytułem Pod sztandarem pokoju, dzięki temu podjął studia w Konserwatorium w Berlinie. Kontynuował naukę w Ratyzbonie w tamtejszej Szkole Muzyki Kościelnej, później w Akademickiej Szkole Maxa Brucha w Berlinie i na Uniwersytecie Berlińskim. W okresie od 1898 do1900 roku był pracownikiem kościoła św. Jakuba znajdującym się w Olsztynie, był tam organistą. Prowadził także działalność pedagogiczną w takich miastach jak Kraków, Berlin i Poznań. Koncertował również kraju oraz za granicą, jako muzyk-wirtuoz.

Podczas 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem, odbywającej się 15 lipca 1910 roku w Krakowie, chóry którymi dyrygował Feliks Nowowiejski wykonały po raz pierwszy Rotę Marii Konopnickiej, do której napisał muzykę.
Nowowiejski był kompozytorem wielu dzieł religijnych np. słynnej Missa pro pace za którą otrzymał w roku 1935 z rąk papieża Piusa XI tytuł szambelana papieskiego. W roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Polonia Restituta.

Obecnie w Barczewie w jego domu rodzinnym znajduje się od roku1961 Muzeum, od 2007 r nosi ono nazwę Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego. W jego zbiorach znajdują się cenne i oryginalne pamiątki z życia oraz twórczości Nowowiejskiego, meble, rękopisy, fortepian oraz wiele dokumentów. W salonie odbywają się koncerty, spotkania oraz lekcje muzealne, a także warsztaty, wystawy. W roku 2011 Muzeum obchodziło 50 lecie istnienia. Honorowe obywatelstwo Barczewa otrzymał syn kompozytora i dyrygenta Jan. W mieście począwszy od 2002 r ma miejsce Festiwal Muzyki Chóralnej.

Na jego cześć w miejscowości Sołacz ulica nosi jego imię, znajduje się tam również Salon Muzyczny, który pełni rolę muzeum. Na budynku wisi pamiątkowa tablica, która została odsłonięta 23 listopada 2010 roku jako pamiątka stulecia powstania oraz prawykonania Roty. Jej autorem był prof. Józef Stasiński, a ufundowała ją firma Agrobex.

W Poznaniu począwszy od 1994 r. co 5 lat ma miejsce Międzynarodowy Konkurs Organowy, którego organizatorem jest Towarzystwo jego imienia w Poznaniu. Współpracuje ono z tamtejszą Akademią Muzyczną.
Feliks Nowowiejski jest patronem licznych szkół i uczelni m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Kwidzynie, Kętrzynie, Barczewie, Braniewie, Bydgoszczy, Olsztynie a także wielu ulic.

Katalog Stron

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw wiadomość

Powered by WordPress | Designed