Film Dyrygent (1979) – Andrzej Wajda

Dyrygent Andrzej Wajda

Dyrygent film z 1979 roku, którego reżyserem jest Andrzej Wajda. Jest autorską adaptacją opowiadania Andrzeja Kijowskiego pod takim samym tytułem.

Film wyreżyserował Andrzej Wajda, na podstawie scenariusza Andrzeja Kijowskiego, zdjęcia wykonał Sławomir Idziak, scenografię Allan Starski, montaż filmu Halina Prugar-Ketling, a kostiumy Wiesława Starska.
W obsadzie filmu znaleźli się następujący aktorzy:

  • W roli Johna Lasockiego wystąpił John Gielud,
  • w roli Marty wystąpiła Krystyna Janda,
  • w roli męża Marty Adama Pietryka wystąpił Andrzej Seweryn,
  • w roli ojca Marty Jan Ciecierski,
  • w roli skrzypka z orkiestry Pana Tadzia wystąpił Tadeusz Czechowski,
  • w rolę urzędnika Wydziału Kultury wcielił się Marek Dąbrowski,
  • rolę dygnitarza z Warszawy zagrał Janusz Gajos.

Fabułą filmu Dyrygent jest dramatyczna historia trójki bohaterów, których ogniwem łączącym jest muzyka. Jest to historia Marty, młodej, utalentowanej skrzypaczki, która przebywa na stypendium w Nowym Jorku, gdzie poznaje Johna Lasockiego sławnego dyrygenta. Okazuje się, że był on wielką miłością matki naszej bohaterki. Spotkanie z Martą powoduje wstrząs u mistrza i budzi u niego pragnienie aby powrócić do przeszłości. Rzucając całe dotychczasowe życie, zrywając kontrakty, zobowiązania i terminy Lasocki wyjeżdża do Polski. Powraca do małego miasta, gdzie się urodził. Razem z miejscową orkiestrą chce wykonać utwór którym miała być V Symfonia Beethovena. Okazuje się, że dyrektorem owej orkiestry jest mąż Marty. Bardzo ambitny i zagubiony Adam upatruje w przyjeździe sławnego artysty wielką szansę dla siebie, jednak konfrontacja z tak wielkim artystą budzi jego obawy. Marta jest zafascynowana wielkim dyrygentem, jego skromnością, życzliwością oraz głębokim zrozumieniem istoty muzyki co wzbudza w jej mężu wielką zazdrość, która z czasem przeradza się w zawiść i agresję ostatecznie doprowadzając do histerii. Wielki mistrz Lasocki umiera. Marta pozostaje ze swoim mężem jednak ostro osądza jego postawę oraz charakter.

W rolę głównego bohatera Johna Lasockiego wcielił się gwiazdor brytyjski John Gielgud. Martę zagrała Krystyna Janda, a jej męża Adama Andrzej Seweryn. I to ten aktor zebrał najwięcej pozytywnych recenzji.

Krytycy wytykali Wajdzie, że w sposób niedostateczny wykorzystał rolę jaka pełniła muzyka Beethovena w filmie. „V Symfonia” wg krytyków mogła stać się metaforycznym komentarzem dla losów bohaterów filmu, a była tylko dodatkiem. Mimo takich opinii film „Dyrygent” został zapisem stosunków pomiędzy ludźmi, jak również niepewności postaw oraz ideałów, a także przejściowości wzorców kulturowych.

Niewątpliwie „Dyrygent” Wajdy został znacznie lepiej przyjęty za granicą niż w kraju. Film otrzymał wiele nagród m.in. w San Sebastian czy Santander.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw wiadomość

Powered by WordPress | Designed