Henryk Czyż

Henryk Czyż

Henryk Czyż urodził się w Grudziądzu 16 czerwca 1923 roku, zmarł w Warszawie 16 stycznia 2003 roku. Był polskim dyrygentem, kompozytorem, literatem i pedagogiem.

Część dzieciństwa i młodości spędził w Wilnie, gdzie uczęszczał na lekcje muzyki u Emanuela Pacaka, który był właścicielem zakładów muzycznych. W latach 30 chodził do szkoły gimnazjalnej Ojców Jezuitów w Wilnie. Od roku 1937 prowadził w niej zespół muzyczny zwany „Pocket Jazz” w którym grał na saksofonie. Na początku okupacji występowali w wileńskiej restauracji w której zaczynało wielu cenionych muzyków. Restauracja nosiła nazwę „Biały Strahl”. Grali tam m.in. Marian Suchocki, Radomir Reszke czy Jarosław Pacak.

W czasie wojny Henryk Czyż był żołnierzem AK, aresztowanym w 1944 roku i wywiezionym do sowieckiego obozu. Po zakończeniu wojny w latach 1946-1948 studiował prawo oraz filozofię na toruńskim Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika. W tym samym czasie współpracował z Horzycą w Teatrze Ziemi Pomorskiej. Studiował także dyrygenturę u Waleriana Bierdiajewa oraz kompozycję pod okiem Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu. Od roku 1952 do 1953 był dyrygentem w Poznaniu w tamtejszej operze, w latach 1953-1957 pracował jako drugi dyrygent w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej. Od 1957 do 1960 oraz od 1972 do 1980 roku był kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem Filharmonii Łódzkiej. W latach 1961/62 był dyrygentem w Operze w Warszawie, a od 1963 do 1967 kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem Filharmonii krakowskiej.

Latach 1962/66 to czas kiedy nauczał w klasie dyrygentury w krakowskiej Szkole Muzycznej. Uczniami jego byli m.in. Pałka, Wit i Salwarowski. W latach 1971/74 Henryk Czyż był dyrektorem muzycznym w Düsseldorfie. Był twórcą oraz prezenterem programu telewizyjnego emitowanego przez telewizję TVP 1 pt.” Nie taki diabeł straszny”. Prowadził zajęcia z dyrygentury w Akademii Muzycznej znajdującej się w Warszawie, jego uczniami byli m.in. Kunc.

Występował we wielu krajach zarówno europejskich w Ameryce Płd. oraz Stanach Zjednoczonych. Nagrał wiele płyt. W repertuarze Czyża znalazły się formy oratoryjne, wraz z muzyką klasyczną i współczesną. W latach 1966/69 współpracował z K. Pendereckim dyrygował prawykonaniami takich dzieł jak Pasja, Dies irae czy Diabły z Loudun.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw wiadomość

Powered by WordPress | Designed