Jerzy Salwarowski – polski dyrygent

Jerzy Salwarowski

Jerzy Salwarowski ur. w Krakowie 7 września 1946 roku. Studiował w Krakowie na Akademii Muzycznej gdzie nauczycielem kompozycji był Tadeusz Michla i Krzysztof Penderecki, dyrygentury Henryk Czyż i Krzysztof Missona. Umiejętności doskonalił również u Franco Ferrary (Academia Chigiana). Salwarowski jest laureatem wielu czołowych nagród zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Brał udział w konkursach dyrygenckich w I i II konkursie w Katowicach gdzie zdobył I miejsce oraz nagrodę Krytyki Muzycznej, na konkursie w Sienie zdobył I nagrodę a w Budapeszcie odniósł zwycięstwo.

Pełnił rolę dyrektora naczelnego, dyrektora artystycznego oraz z-cy dyrektora artystycznego w wielu Filharmoniach m.in w Opolu, Lublinie, Szczecinie, Toruniu w Katowicach, Bydgoszczy, również WOSPR w Katowicach i Operze Śląskiej.
Dyryguje orkiestrami na całym świecie zarówno w Europie, Azji jak i Afryce oraz Ameryce, współpracuje również z czołowymi orkiestrami oraz operami w Polsce.
Z wieloma polskimi orkiestrami koncertował w Europie. Był dyrygentem na licznych festiwalach, m.in.: Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Flandryjskim, Prazske Jaro oraz Millenium Pace. Współpraca z wieloma orkiestrami radiowymi zaowocowała powstaniem dużej ilości nagrań archiwalnych.

Wiosną 2003 roku Salwarowski poprowadził wykłady w Baltimore w Towson Universityjak również w Ellensburgu w Central Washington University. Regularnie jako juror uczestniczy w Konkursach Dyrygenckich, które odbywają się w Katowicach oraz Białymstoku, jest także jurorem w Konkursie Wokalnym w Częstochowie.

Od 2000 roku pracuje jako wykładowca na poznańskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest kierownikiem Katedry Dyrygentury. W roku 2005 Prezydent RP nadał mu nominację profesorską, a w 2008 roku nominację na profesora zwyczajnego. Od 2005 do 2007 Jerzy Salwarowski pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego w Toruńskiej Orkiestrze Kameralnej (drugi raz). Od 2005 do 2011 funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii Częstochowskiej.

W 2008 r. dyrygent dostał zaproszenie do Rio de Janeiro gdzie poprowadził koncert do muzyki Moniuszki, Chopina oraz Mendelssohna. Jesienią w 2009 r. Salwarowski odbył serię koncertów w Niemieckich Filharmoniach a w 2010 r. zagraniczne występy objęły Ukrainę, Jordanię gdzie w stolicy dyrygował Orkiestrą z Łodzi podczas koncertu odbywającego się na zakończenie Chopinowskiego Roku.

Od lipca 2011 r. jest doradcą w Białymstoku do spraw Wielkiej Symfoniki (Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Kultury), dyrygował tam już między innymi Symfonią Beethovena oraz III Symfonią Mahlera.

W 2008 r. Jerzy Salwarowski uhonorowany został Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

skocz.com - Najwiekszy Katalog Stron www

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw wiadomość

Powered by WordPress | Designed