Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 w miejscowości Ubiel, zmarł w Warszawie 4 czerwca 1872. Był polskim kompozytorem,dyrygentem, pedagogiem, organistą i autorem około 268 różnych pieśni, operetek, a także baletów i oper. Jego najsłynniejszym dziełem są opery Straszny Dwór, Halka oraz Paria. W czasie kiedy Stanisław był małym chłopcem wiedzę muzyczną przekazywała mu matka. W roku 1827 rodzina Moniuszko wyprowadziła się do Warszawy. To właśnie tam ośmioletni wówczas chłopiec rozpoczął nauki u Augusta Freyera, który był organistą. W 1830 rodzina znów się przeprowadza tym razem do Mińska. Tam chłopiec kontynuuje naukę. W roku 1837 wyjeżdża do Berlina, po to by dalej kształcić się u Rungenhagena, gdzie w 1840 roku kończy studia. Moniuszko wyjeżdża do Wilna, gdzie pracuje jako organista, a także kompozytor i pedagog. W roku 1858 ponownie przenosi się do Warszawy i obejmuje stanowisko dyrygenta w tamtejszej operze. Od 1864 pracuje jako wykładowca w Instytucie Muzycznym.

Po udanej premierze Halki, która miała miejsce w Warszawie Moniuszko udaje się w podróż po europejskich miastach Pradze, Paryżu, udaje się także do Niemiec. W czasie tej podróży dociera do Krakowa, gdzie poznaje Ambrożego Grabowskiego, a także Józefa Kremera oraz Lucjana Siemieńskiego. Pobyt w tym mieście, zwłaszcza zwiedzanie Wawelu zaowocowały powstaniem opery Rokiczana, która z różnych względów zarówno politycznych jak i artystycznych niestety nigdy nie została ukończona. W Paryżu powstaje opera Flis. Było to dzieło posiadające charakter komiczno-ludowy. Premiera jej miała miejsce w Warszawie w 1858 roku. Dwa lata później odbyła się premiera Hrabiny. W roku 1861 roku została wystawione Verbum nobile. W grudniu Moniuszko ponownie odwiedził Paryż. Praca na Strasznym Dworem trwała przez dwa lata od 1862 do 1864 roku i wystawiona w 1865 r. Dyrygent bardzo dużo podróżował udał się ponownie do Lwowa i Krakowa. Od tamtejszego teatru artysta miał otrzymać dochód z przedstawienia Halka, niestety jednak nie odbyło się ono. W zamian za to zorganizowane zostały trzy koncerty. Uczestniczką jednego z nich była Helena Modrzejewska a Moniuszko sam dyrygował kantatami Widma i uwerturą koncertową Bajka. W czasie miesięcznego pobytu w Krakowie kompozytor odwiedził Pragę by tam spotkać się z Smetaną i pomówić o wystawieniu Halki. Praski teatr wystawił ją w 1868 roku, a rok później teatr w Moskwie, a w 1870 teatr z Petersburga. W 1969 r w Warszawie miała miejsce premiera Parii.

Artysta zmarł w 1872 roku na atak serca a jego pogrzeb stał się wielka manifestacją narodową. Moniuszko był autorem wielu oper, baletów, operetek, kantat, mszy, uwertur koncertowych, a także wielu pieśni. Najbardziej znany zbiór jego utworów to cykl Śpiewników domowych, które zawierają pieśni skomponowane do słów polskich a także obcych poetów i słów ludowych. W sumie zbiór zawiera 268 pieśni. Większość zachowanych pamiątek po wielkim kompozytorze przechowywane są przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne jego imienia.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw wiadomość

Powered by WordPress | Designed